Piotr Popielak – profesjonalna fotografia wnętrz
Dokładnia tak samo jest w branży hotelarskiej. Hotelowy pokój, masaż w SPA, kolacja w hotelowej restauracji. To wszystko jest produktem który musimy zaprezentować klientowi.
Specyfika branży hotelarskiej polega na tym, że obecnie aż 95% transakcji odbywa się online. Potencjalni klienci przeglądają oferty, porównują je i podejmują decyzje zakupowe wyłącznie na podstawie tego, co zobaczą na ekranach swoich smartfonów i laptopów.
Niewielu podejmuje decyzje o rezerwacji noclegu na podstawie rekomendacji, a jeszcze mniej osób dokonuje wyboru na podstawie wizualnego prestiżu obiektu. Dlatego też, dla hoteli kluczową rolę odgrywa prezentacja wizualna oferty. Fotografia jest niezwykle istotnym elementem, który może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.
W dzisiejszych czasach hotelarstwo to swoisty sklep internetowy, gdzie kluczową rolę odgrywa wizualne przedstawienie oferty. Zdjęcia muszą być klarowne, estetyczne i przyciągające uwagę.
W obliczu trudnych czasów nie możemy sobie pozwolić na utratę potencjalnych klientów. Dlatego też warto pamiętać, że inwestycja w profesjonalną, wysokiej jakości fotografię hotelową zwraca się nie tylko szybko, ale przynosi także długoterminowy zysk. W ekstremalnych przypadkach może nawet stanowić kluczowy czynnik zapewniający przetrwanie na rynku.
Badania dowodzą, że co trzecia osoba śledzi profile marek spożywczych lub restauracji w mediach społecznościowych. Nie ma więc złudzeń, że o odpowiednią prezentację w świecie social mediów warto i trzeba dziś dbać.
Zgodnie z definicją fotografia kulinarna jest częścią fotografii komercyjnej, która skupia się na ukazywaniu żywności. Takie zdjęcia najczęściej wykorzystywane są w reklamach, książkach kucharskich, menu, na stronach internetowych restauracji, w social mediach itp.
Tele teorii. W praktyce 80% zdjęć kulinarnych które wykonuję ląduje w social mediach hotelu lub restauracji, część w karcie menu, potykaczach i ekspozytorach stołowych.
Właściwie zupełnie się temu nie dziwię.
Social media to potęga z punktu widzenia reklamowego a niepozorne ekspozytory stołowe umożliwiają zasugerowanie gościom konkretnego menu, ciakawych potraw regionalnych i prawdziwych perełek szefa kuchni.
Zdjęcia z eventów to nie tylko kilka sztywnych fotografii jego organizatorów lub kilka kadrów upamiętniających wydarzenie. Profesjonalna fotografia eventowa wymaga od fotografa wielu umiejętności reporterskich.
Po pandemicznych miesiącach imprezy firmowe, konferencje, pokazy wróciły do życia. Wraz z nimi pojawia się konieczność i chęć ich uwiecznienia.
Ponieważ jak niemal każdy fotograf karierę rozpocząłem jako reportażysta na ślubach to gdzieś w podświadomości pozostało to w stylu mojej pracy. Uwielbiam dynamikę, uwielbiam ruch, uwielbiam pracę w trudnych warunkach. Braki w oświetleniu, konieczność kreatywnej pracy lampami, praca w terenie niejednokrotinie w trakcie ekstremalnych atrakcji terenowych.
Konieczność kombinowania i używania nietypowego sprzętu to mój żywioł.
Mieszanie materiału z różnych aparatów, GoPro, drona, kamery 360 stopni.
Każdą działalność przemysłową można przedstawić w sposób ciekawy, atrakcyjny i informatywny zarazem.